© 2017-2020 TheCatsAmongUs

Hodowla kotów Savannah                                                      www.savannahcat.pl

O rasie

Dowiedz się więcej o tej wyjątkowej rasie kotów

Savannah jest to rasa kotów domowych, powstała w wyniku skrzyżowania kota domowego (Felis catus) z Afrykańskim serwalem (Leptalurus serval).  Koty tej rasy wyróżnia nie tylko piękne cętkowane umaszczenie ale również niezwykła inteligencja i unikalny charakter.

 

Rasa ta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie w 1986 roku Judee Frank skojarzyła kotkę syjamską z Afrykańskim serwalem. Z tego połączenia urodziła się koteczka, która posiadała cechy zarówno kota domowego jak i serwala. Oboje - koteczka i rasa zostały nazwane „Savannah” – nazwę tę wybrała hodowczyni Suzi Wood, która zaangażowała się w rozwój tych kotów.

Poczynania Suzi przykuły uwagę Patricka Kelly, który tak zachwycił się nowym kotami, że zapragnął rozwinąć nową rasę o cętkowanym umaszczeniu. Niestety ani Wood ani Frank nie były już zainteresowane pracą nad rasą. W związku z tym, Kelly nabył swoją pierwszą kotkę Savannah i nawiązał kontakt z hodowczynią serwali Joyce Sroufe. Razem połączyli wysiłki w drodze do rozwinięcia nowej rasy.

Wspólnie spędzili wiele lat na tworzeniu programu hodowlanego Savannah i w 1996 napisali Standard Rasy dla TICA. W końcu, po długich staraniach, w 2001 roku TICA (The International Cat Association) uznała Savannah jako nową rasę eksperymentalną , a w 2012 jako pełnoprawnej rasie nadano jej status Championship, tym samym dając możliwość zdobywania tytułów na wystawach.

Savannah cechuje wspaniały charakter. Są one niezwykle inteligentne i bardzo przyjacielskie. Mocno przywiązują się do swoich opiekunów, towarzysząc im na każdym kroku.  Świetnie sprawdzą się jako koty rodzinne oraz jako towarzysze singli. Odpowiednio wcześnie przyzwyczajane, bez problemów przystosują się do życia z innymi zwierzętami i dziećmi. Są bardzo lojalne wobec swoich właścicieli co wynika z ich nieco „psiego” usposobienia. W związku z tym nie powinien dziwić fakt, że większość przedstawicieli tej rasy kocha aportować i uwielbia wodę. Łatwo można je też nauczyć spacerowania w szelkach. Koty Savannah wykazują się dużą aktywnością w związku z czym należy zapewnić im dostateczną ilość zabawek (w innym przypadku same będą starały się znaleźć sobie zajęcie :-)). Savannah doskonale odnajdują się w mieszkaniach, jednak dwu pokojowe może okazać się dla nich za małe. Te inteligentne i ciekawskie koty skradną serce każdego kto się z nimi zetknie.

Pierwszą cechą, która rzuca się w oczy u Savannah, to ich duże, lekko zaokrąglone i wysoko posadowione uszy. Na ich tyłach możemy zaobserwować jasne znaczenia zwane ocelli (jest ono w różnym stopniu widoczne w zależności od generacji i intensywności umaszczenia). Oczy powinny być średniej wielkości, w górnej części przypominające kształtem bumerang, a w dolnej migdał. Trójkątna głowa posadowiona jest na długiej i smukłej szyi. Ciało jest długie i szczupłe, nieco muskularne. Koty te są wysokie, a ich tylne kończyny są nieco dłuższe niż przednie. Wielkością dorównują dużym kotom domowym. Kolejną szczególną dla tej rasy cechą jest jej piękne umaszczenie. Występują cztery odmiany kolorystyczne: różne odcienie brązu z czarnym cętkowaniem tabby, srebrzyste z czarnym cętkowaniem tabby, czarne lub czarne odmiany smoke.

Ogólny wizerunek Savannah, to smukły i dostojny kot z wyraźnymi cętkowanymi znaczeniami na tle różnych odcieni brązu, srebra, czerni lub czerni odmiany smoke. Te domowe koty odziedziczyły bardzo wiele cech swojego afrykańskiego przodka – serwala, są jednak mniejsze.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now