PORADNIK DLA PRZYSZŁYCH WŁAŚCICIELI

Kiedy zdecydujesz się, aby do Twojej rodziny dołączyła Savannah powinieneś poczynić odpowiednie przygotowania przed przybyciem kociaka.

 

1. Przygotuj wyprawkę – przed sprowadzeniem malucha do domu musisz zaopatrzyć się w kilka niezbędnych akcesoriów:

Kuweta – powinna mieć na tyle niski rant/wejście, aby kociak mógł bez przeszkód do niej wejść i wyjść. Idealnie byłoby też, aby była na tyle duża, żeby kot mógł z niej korzystać również kiedy urośnie. Jeśli jednak nie uda się znaleźć odpowiedniego modelu, wówczas warto kupić najpierw kuwetę małą, a potem dużą. Na rynku dostępne są różne modele kuwet: z wysokim rantem, niskim rantem, zakryte lub odkryte, samoczyszczące i inne. W naszym domu, nasi podopieczni korzystają z różnych kuwet w zależności od ich indywidualnych preferencji.

IMG_2035.jpg

Kuwet powinno być tyle ile kotów plus jedna dodatkowa. Jeśli posiadamy wielopoziomowy dom, na każdym z pięter powinna znaleźć się kuweta, mimo posiadania jednego zwierzęcia. Kuweta powinna stanąć w ustronnym miejscu, z dala od drzwi i ciągów komunikacyjnych.

IMG_2037.jpg

Kocyk/posłanko – miękki kocyk lub posłanko, na którym kot będzie spał i zostawi swój zapach. Posłanie nigdy nie może być zbyt małe. W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów i modeli legowisk, budek i poduszek.  Posłanko umieść w cichym i spokojnym miejscu.

Zabawki – piłeczki, myszki, wędki, szeleszczące tunele – wszystko co pozwoli Twojemu podopiecznemu rozładować energię i zaspokoić instynkty, a Tobie pomoże w lepszym zapoznaniu i zbudowaniu więzi. Rekomendujemy wybór solidnych zabawek, takich którymi kot będzie mógł swobodnie bawić się, gryźć i drapać. Wybierając zabawki należy również zwrócić uwagę na ich wielkość – zbyt małe mogą prowadzić do połknięcia i zadławienia (dotyczy to również elementów zabawek).

IMG_2032.jpg

Mata do drapania/drapak – Savannah jak wszystkie inne koty potrzebują miejsca do drapania, ponieważ drapiąc zostawiają swój zapach i pielęgnują pazury. Jeśli zapewnisz im miejsce do drapania, Twoje meble nie powinny ucierpieć. Dostępne są drapaki kartonowe i znacznie trwalsze ze sznurka i mat sizalowych.

Pamiętaj, że drapanie jest  naturalne i ważne dla wszystkich kotów, więc chirurgiczne usuwanie pazurów jest NIEAKCEPTOWALNE. Jest to okrutna i nieludzka operacja, w wyniku której kot zostaje okaleczony!

Drzewko/półki - koty w swojej naturze mają potrzebę przebywania na wysokościach, często poziom podłogi jest dla nich nieatrakcyjny co może prowadzić do frustracji i niepożądanych zachowań. W przypadku kiedy nie możesz zapewnić drzewka, warto pomyśleć o zamontowaniu półek na ścianach, dzięki którym kot będzie mógł przebywać wysoko i obserwować swoje terytorium.

Transporter – niezbędny podczas wizyt u weterynarza i wyjazdów. Najlepszym wyborem będą plastikowe transportery z metalową kratką. Są bezpieczne i uniwersalne. Zwierzę nie ma możliwości przypadkowego wydostania się, łatwo jest je utrzymać w czystości, a podczas pierwszych dni w nowym domu może służyć za schronienie. Ponadto, zaopatrując się w odpowiednio duży, spokojnie wystarczy on na długie lata.

Miseczki na wodę i jedzenie – najlepsze są ceramiczne, ponieważ łatwo utrzymać je w czystości, a ich ciężar zapobiega przesuwaniu się. Każdy kot musi mieć swoją własną miseczkę. Koty często wolą, aby woda znajdowała się z dala od jedzenia, więc warto o tym pomyśleć wybierając jej umiejscowienie.

Żwirek – na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i marek. Najczęściej dostępne rodzaje żwirków to: drzewne, bentonitowe, silikonowe. W naszej hodowli używamy głównie ekologicznego żwirku drzewnego.

Kocięta opuszczają naszą hodowlę z wyprawką zawierającą:

  • Karmę na siedem dni

  • Kocyk lub posłanko

  • Zabawki

  • Porcję żwirku,

  • Książeczkę zdrowia lub paszport, rodowód i certyfikat rejestracji TICA oraz zaświadczenie od lekarza weterynarii o dobrym stanie zdrowia.

IMG_1995.jpg

2. Zanim jednak kociak przekroczy Twój próg, należy odpowiednio przygotować dom.

W pierwszej kolejności należy zadbać, aby wszystkie środki czystości, detergenty, leki i inne potencjalnie niebezpieczne substancje zostały usunięte poza zasięg kota. Jeśli trzymasz w domu rośliny - sprawdź, czy nie są one trujące dla kota (lista roślin). Zabezpiecz również wszystkie kable, ponieważ Savannah lubią rzuć, w związku z czym może dojść do porażenia. Warto, abyś rozejrzał się po pomieszczeniach czy nie ma w nich zakamarków, w które kociak mógł by się wcisnąć i zaklinować. Polecamy również stosowanie zabezpieczeń na okna, takie jak siatki i kratki na okna uchylne.

Konieczne będzie przeprowadzenie procesu aklimatyzacji. W tym okresie kociak będzie miał czas na odnalezienie się w nowym miejscu i poznanie jego domowników.  Pominięcie tej procedury może wpłynąć negatywnie nie tylko na malucha, ale i na całe nasze otoczenie.

Aklimatyzacja powinna przebiegać w specjalnie przygotowanym dla kociaka pomieszczeniu. Na pierwsze dni kociaka w nowym domu warto przygotować dla niego niewielki pokój, w którym przyzwyczai się do nowego miejsca i dobrze się z Tobą pozna. W pomieszczeniu tym, umieść wszystko to co kotu jest niezbędne: jedzenie, wodę, kuwetę, zabawki, miejsce do drapania i legowisko, w którym będzie mógł się schronić.

Jeżeli w Twoim domu są już koty i inne zwierzęta, należy zapoznawać je ze sobą stopniowo. Nigdy nie należy dopuszczać do siebie nieznających się kotów. W pierwszej kolejności możesz wymienić zapachy między nimi. W tym celu wykorzystaj bawełnianą ściereczkę, którą potrzyj pyszczek oraz tułów kota rezydenta, a następnie tym samym materiałem przetrzyj elementy wyposażenia w pokoju nowego kota. Procedurę tę powtórz z zapachem kociaka na sprzętach kota rezydenta. Koty możesz również zapoznawać poprzez karmienie ich po przeciwnych stronach zamkniętych drzwi.

Kiedy już nowo przybyły kot dobrze Cię pozna możesz pozwolić mu na krótkie, dozorowane wyjścia w celu eksploracji reszty domu, podczas gdy pozostali rezydenci znajdują się w zamknięciu. W tym czasie kociak będzie mógł poznać rozkład domu i ewentualne kryjówki.

Pierwsze spotkania powinny być krótkie i ograniczać się jedynie do kontaktu wzrokowego. Na przykład, umieszczając koty po przeciwnych stronach przezroczystych drzwi, kratki, siatki, itp. Czynność tę możesz powtarzać kilka razy dziennie. Zabiegi te stosować powinieneś aż do momentu, w którym koty nie będą przejawiały zachowań agresywnych i będą tolerowały wzajemne towarzystwo. Kontakty fizyczne powinny być krótkie i nadzorowane. Kotów nigdy nie zostawiaj bez opieki, aż do momentu kiedy wszystkie kontrolowane spotkania będą przebiegać bez agresji, a koty będą całkowicie spokojne w swoim towarzystwie.